Aula & Co Helsingin kirjamessuilla 22.–25.10.2026 – osta kirja, saat lipun

Aula & Co on mukana Helsingin kirjamessuilla 22.–25.10.2026! Luvassa monipuolista ohjelmaa ja ihania kirjailijavieraita ulkomailta asti. Tervetuloa tutustumaan!

Aula toivottaa kaikki tervetulleeksi Helsingin kirjamessuille 22.–25.10.2026! Messut järjestetään Helsingin Messukeskuksessa.

Osastomme 6h50? sijaitsee pääkäytävän varrella, oikealle puolella Suomalaisen kirjakaupan takana.

Nyt saat lipun Helsingin kirjamessuille kaupan päälle jokaisesta verkkokaupastamme ostetusta kirjasta! Tarjous on voimassa tiistaihin 20.10.2026 asti. Ehdot *)

Aulan ulkomaisia messuvierailijoita ovat tänä vuonna ukrainalainen kirjailija ja Ukrainan armeijan upseeri Illarion Pavljuk (Näen että teitä kiinnostaa pimeys, la Senaatintori klo 17.30) ja uusiseelantilainen kirjailija Heather Morris (Montparnassen pianonopettaja, su Hakaniemi klo 16.30).

Tämän vuoden kirjamessuhaastatteluissa on teemoina muun muassa Eva Ryynäsen ja Tapio Kotkavuoren kiehtovat elämät, Lappi arktisten dekkareiden näyttämönä, historian uhmakkaat naiset, vihastuminen ja seksistä kirjoittaminen, suuret kertojat, syksyn odotetut uutuudet sekä klassikkojen klassikot.

Vieraamme torstaina 22.10.2026

Nelli Hietala esittelee Töölönlahti-lavalla klo 15.30–16.00 uutuuskirjaansa Puun sielu, joka kertoo kuvanveistäjä Eva Ryynäsen elämästä. Eva Ryynänen käytti pääasiallisena materiaalinaan ja aiheenaan suomalaista puuta.

Tuire Malmstedt keskustelee yhdessä Noora Mustajoen ja Bosse Hellstenin kanssa Lapista arktisten dekkareiden näyttämönä Töölönlahti-lavalla klo 16.30–17.00. Malmstedtin uutuus Jehki aloittaa jännittävän Jäämeri-sarjan ja Mustajoki ja Hellsten ovat juuri julkaisseet yhdessä pohjoiseen sijoittuvan niin ikään uuden sarjan aloittavan Turisti-dekkarin.

Vieraamme lauantaina 24.10.2026

Milja Kaunisto ja Jenna Kostet keskustelevat historian uhmakkaista naisista uutuusromaaneissaan Esplanadi-lavalla klo 11.00–11.30. Kauniston juuri ilmestyneessä historiallisessa romaanissa Napoleonin koodi on neuroepätyypillinen päähenkilö Ártemis, joka etsii tilaansa maailmassa, jossa kaikki ovat häntä vastaan. Jenna Kostetin Ahlgrenin naiset -trilogian päättävässä osassa Yöperhosten talossa seurataan Lempiä, joka ei halua tyytyä ennalta määrättyyn elämään.

Vehka Kurjenmiekka esittelee Töölönlahti-lavalla klo 14.30–15.00 odotettua maagista ihmissuhderomaania Leinikki Tuuloksen vihastumisoppia, joka on jatko-osa viime vuonna ilmestyneelle Jouka Lumisalon ihastumisopille.

Näen että teitä kiinnostaa pimeys on saavuttanut Ukrainassa sensaatiomaisen kulttikirjan aseman. Sotatieteiden dosentti Ilmari Käihkö haastattelee kirjailija Illarion Pavljukia romaanista Senaatintori-lavalla klo 17.30–18.00. Pavljuk on ukrainalainen kirjailija, Ukrainan armeijan upseeri ja neljän lapsen isä.

Matti Rautaniemi esittelee elämäkertaa esoteerikko Tapio Kotkavuoresta sekä Vihreän lohikäärmeen salaseurasta Arabia-lavalla klo 19.00–19.30. Tapio Kotkavuori oli tiedonjanoinen nuorukainen, joka päätyi mustaa magiaa harjoittavan Setin temppelin jäseneksi.

Vieraamme sunnuntaina 25.10.2026

Auschwitchin tatuoijasta tuttu suuri kertoja Heather Morris esittelee etähaastattelussa uunituoretta uskomattomiin tositapahtumiin romaaniaan Montparnassen pianonopettajaa Hakaniemi-lavalla klo 16.30–17.00.

Esplanadi-lavalla klo 17.00–17.30 suomentaja Kristiina Drews esittelee Flann O’Brienin klassikkoa Hullu kuningas puussa. Romaani on säädyttömän hauska katsaus irlantilaiseen kirjallisuuteen ja kulttuuriin.

Vehka Kurjenmiekka osallistuu Kirjasomen paneeliin seksin kirjoittamisesta suomeksi klo 17.00–17.30.

Kirjamessujen päälavojen Aulan ohjelma:

to 22.10. klo 15.30–16.00 Töölönlahti, Kuvanveistäjä Eva Ryynäsen elämä: Nelli Hietala ja Puun sielu

to 22.10. klo 16.30–17.00 Töölönlahti, Lappi arktisten dekkareiden näyttämönä: Tuire Malmstedtin Jehki ja Mustajoki & Hellstenin Turisti

la 24.10. klo 11.00–11.30 Esplanadi, Historian uhmakkaat naiset: Milja Kaunisto (Napoleonin koodi) ja Jenna Kostet (Yöperhosten talo)

la 24.10. klo 14.30–15.00 Töölönlahti, Vehka Kurjenmiekka: Leinikki Tuuloksen vihastumisoppi

la 24.10. klo 17.30–18.00 Senaatintori, Illarion Palvjuk: Näen että teitä kiinnostaa pimeys, haastattelijana Ilmari Käihkö

la 24.10. klo 19.00–19.30 Arabia, Esoreetikko Tapio Kotkavuoren erikoinen elämä & Vihreän lohikärmeen salaseura

su 25.10. klo 16.30–17.00 Hakaniemi, Suuret kertojat: Heather Morris ja Montparnassen pianonopettaja (etäyhteys)

su 25.10. klo 17.00–17.30 Espalanadi, Klassikkojen klassikko: Hullu kuningas puussa, Kristiina Drews

su 25.10. klo 17.00–17.30 Kirjasome: Seksin kirjoittamisesta suomeksi (Vehka Kurjenmiekka)

Osta siis mikä tahansa kirja, saat lipun kirjamessuille. Kahdesta kirjasta saat kaksi lippua, neljätä neljä ja niin edelleen!

*) Ostoehdot Liput lähetetään tilauksesi puhelinnumeroon. Jos peruutat tilauksen, veloitamme kirjamessulipun hinnan pankkikortiltasi.

Jaa:

Lisää juttuja: